Jak správně sjednat pojištění

Výběr vhodné pojišťovny a pojištění není jednoduchý a krátký. Dáme vám vodítka, jak vybrat dobře a efektivně.

Pojišťovací makléře si předem důkladně prověřte
Dobrý agent nebo makléř pomohou určit rozsah pojištění
Snažte se co nejvíce snížit rizika - ušetříte na pojistném

Vybírat sám nebo s makléřem

Pokud si chcete vybírat dodavatele pojištění sami, klíčovými voditky pro vás bude nejen cena pojistného, ale hlavně rychlost a výše výplaty škodných událostí. Nejsnáze takové informace získáte referencí od těch, kteří nějaké škodné ( pojistné) události již měli.

Jinou cestou je využití služeb makléřů. Makléř, na rozdíl od agentů, kteří prodávají nabídku pouze jedné pojišťovny, vám připraví nabídku více pojišťoven. Makléř musí být přitom registrovaný, pod dozorem ČNB. Nejen pojišťovny, ale i makléři jsou ovšem různí. Od “chci dlouhodobý vztah s klientem” = doporučuji to, co je pro klienta nejlepší a v případě pojistných událostí se snažím získat pro klienta maximum, k “chci rychle vydělat” - doporučuji to, z čeho mám největší provizi a v případě pojistných událostí vše nechávám na klientovi. “Pocit z člověka” a opět reference ve správné volbě pomohou.

Rozsah pojištění 

Na začátku je třeba si určit, co vlastně od pojištění očekáváte. Vy musíte mít představu, jaká rizika, kdy a kde vám a vaší firmě hrozí. Dobrý agent či makléř vám s tím pomůže, stejně jako architekt pomáhá zájemcům o dům si ujasnit “co vlastně chtějí”. Proto se vás dobrý agent či makléř bude ptát na věci typu “kde všude podnikáte”, “zařízení je vaše či pronajaté”, “kolik zboží se může ztratit ze skladu”, “co dělají zaměstnanci nebezpečného” a podobně.

Co je vlastně v případě pojišťoven “rozsah dodávky”? Jazyk pojišťoven není zrovna vzorem srozumitelnosti. Co je tedy třeba dobře popsat a ve všech dokumentech pečlivě kontrolovat?

 • sjednaná pojistná nebezpečí - co je a není pojištěno, např. zda je pojištěn Váš vlastní majetek a/nebo majetek, který máte zapůjčen, převzatý atd.
 • výši spoluúčasti – spoluúčast je částka, kterou se Vy jako pojištěný podílíte na škodě a je vždy odečtena od výplaty plnění. Čím vyšší spoluúčast je, tím je levnější pojistné, ovšem škody do výše spoluúčasti pojišťovna neproplatí.
 • limity plnění pro jednotlivá pojistná nebezpečí či věci, limity plnění jsou napsány buď přímo v pojistné smlouvě nebo jsou součástí pojistných podmínek, jež jsou nedílnou součástí pojistné smlouvy. Pro určitá doplňková rizika např. u živelných rizik mohou být např. pro atmosférické srážky stanoveny roční limity plnění.

Rady, jak snížit rizika … i pojistné

Součástí dobré práce agenta či makléře je poskytnutí odborných rad ohledně toho, co sami můžete udělat pro snížení vašich rizik, např. požárním zabezpečením, ochranou proti odcizení a podobně. Takové kroky minimalizují pravděpodobnost a výši škodní události a měly by se promítnout i do slevy na pojistném ze strany pojišťovny.

Poptávka a nabídky

Máte-li stanovený rozsah pojištění, můžete poptat zvolenou pojišťovnu či pojišťovny. Pokud využijete služeb makléře, vyhotoví Vám poptávku on, vy ji odsouhlasíte, on sám poptá více pojišťoven a shrne vám ceny a rozsahy jednotlivých nabídek. Dobrý makléř vám zároveň poskytne pro vás srozumitelná vodítka k výběru pro vás nejvhodnější nabídky.

Chcete poradit s tímto tématem?

Tipy

Jak dobře pojistit firemní auta

 • Na co si dát pozor při sjednávání pojištění aut
 • Proč pojištění auktualizovat každý rok
 • Kdy a jak pojištění aut změnit
Číst více

Slovník pojmů k pojištění

 • Co znamená co v pojištění firem
 • Kde se o tom dozvědět více
Číst více

Kdy a jak změnit pojišťovnu

 • Proč změnit pojišťovnu
 • Kdy změnit pojišťovnu
 • Jak změnit pojišťovnu
Číst více